Materac to jeden z kluczowych czynników decydujących o jakości snu, a co za tym idzie: naszym zdrowiu i samopoczuciu w ciągu dnia. Oczekiwania użytkowników względem właściwości materaca, wynikające z potrzeb i preferencji, są bardzo zróżnicowane. Na szczęście rynek wychodzi im naprzeciw, proponując materace z różnorakich tworzyw, o odmiennych właściwościach, które ciągle są ulepszane. Wszystkim, którzy zastanawiają się, jaki materac wybrać, polecamy poniższe zestawienie z krótką charakterystyką poszczególnych kategorii materacy.
Materace lateksowe cechują się świetną trwałością oraz właściwościami antyalergicznymi. Ich porowata struktura zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, utrzymanie optymalnej temperatury ciała i pochłanianie wilgoci, dzięki czemu materace podnoszą jakość oraz higienę snu. Pianka lateksowa jest na tyle elastyczna, że dopasowuje się do kształtu ciała, ale jednocześnie daje dobre podparcie dla kręgosłupa w każdym wieku, nawet u najmłodszych. Odpowiednia amortyzacja ruchów wspomaga głęboki, komfortowy sen, tak ważny dla regeneracji organizmu i świetnego samopoczucia od momentu przebudzenia. Dodatkowym atutem materacy lateksowych jest ich lekkość umożliwiająca łatwe obracanie lub przenoszenie.
To materace zbudowane ze sprężyn umieszczonych w specjalnych woreczkach tkaninowych, czyli tzw. materace kieszeniowe, które wypierają popularne kiedyś materace bonellowe. W przeciwieństwie do nich w materacach kieszeniowych sprężyny nie są łączone i dzięki temu działają oddzielnie. Uginając się pod wpływem siły punktowego nacisku, dostosowują się do sylwetki, zapewniając jej dobre podparcie. Są oddychające. Ich konstrukcja umożliwia swobodny przepływ powietrza między sprężynami, pozwalając tym samym utrzymać odpowiednią temperaturę i uniknąć przegrzania ciała. Są odpowiednie do łóżek dwuosobowych, gdyż oddzielone sprężyny niwelują drgania i tym samym ruchy jednej osoby nie są odczuwane przez drugą.
To materace, które można ułożyć na używanym dotychczas materacu lub kanapie, wersalce, czy sofie. Pełnią one kilka funkcji: po pierwsze pozwalają na wyrównanie powierzchni i zwiększają komfort snu na niewygodnym podłożu, po drugie umożliwiają dostosowanie twardości do indywidualnych preferencji (na rynku dostępne są modele od bardzo miękkich do bardzo twardych), a po trzecie osłaniają materac główny, chroniąc go przed zabrudzeniem, czy szybkim zużyciem. Materace nawierzchniowe mają niewielką wysokość, jest to kilka centymetrów. Są lekkie, łatwo je złożyć i w związku z tym nie sprawiają problemów w przechowywaniu i transporcie.
Materace rehabilitacyjne są najlepszym wyborem dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza różnego rodzaju wadami postawy, czy dysfunkcjami w obrębie motoryki ciała. Sprawdzą się także dla każdego, kto prowadzi mało aktywny, siedzący tryb życia. Konstrukcja tych specjalistycznych materacy opiera się o wykorzystanie wysokiej klasy pianek oraz sprężyn kieszeniowych. Dzięki takiej budowie ciało podczas snu zostaje doskonale podparte i dotlenione, a mięśnie mogą się równomiernie rozluźnić. Alergicy z pewnością docenią fakt, że materace te są dobrze wentylowane i mają właściwości ograniczające rozwój alergizujących drobnoustrojów. O właściwościach prozdrowotnych świadczą pozytywne opinie medyczne, a także odpowiednie certyfikaty.
Przyjemne w dotyku materace z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, zwanej też pianką Visco, która reaguje na temperaturę i nacisk ciała. Dostosowując się do jego budowy, minimalizuje nacisk na punkty kontaktowe w czasie snu. A po wstaniu z łóżka po pewnym czasie powraca do wyjściowego kształtu. Materace termoelastyczne są jednym z najwygodniejszych rodzajów powierzchni do spania. Ze względu na swoje właściwości są polecane zarówno osobom zdrowym, jak i tym, które zmagają się z różnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lub okolicy bioder, a także problemem drętwienia kończyn, które pojawia się wskutek ucisku na nerwy i naczynia krwionośne. Co więcej, cechuje je wysoka trwałość, gdyż pianka Visco jest odporna na odkształcenia, choć jest to oczywiście zależne od jej jakości i gęstości.
To cieszące się rosnącą popularnością materace, które sprawdzą się praktycznie w każdej sypialni. Dzięki bogactwu tworzyw i możliwości komponowania rozmaitych konfiguracji ich warstw w materacach, producenci oferują bardzo szeroki wachlarz modeli piankowych. Posiadają odmienne właściwości, zwłaszcza związane z gęstością pianki i twardością materaca. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w czasie snu oraz właściwy przepływ powietrza. Są lekkie i elastyczne. Mogą być stosowane na stelażach regulowanych, zwłaszcza te o mniejszej wysokości.

Nasze producenci