Czym się różnią materace sprężynowe od piankowych? Jest to bardzo często zadawane pytanie przez klientów podczas zakupów. Wybierając materac do spania, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, jakimi niewątpliwie są nasza waga, wzrost, jak również preferencje dotyczące stopnia twardości powierzchni spania oraz rodzaju wypełnienia materaca. W takim razie, jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy? Który zapewni lepsze podparcie i wyższy komfort podczas snu?

Klasyczny wkład sprężynowy?

W obecnej ofercie sklepów znajdują się materace, których wkład opiera się na sprężynach bonellowych, kieszeniowych i multipocket. Wraz z rozwojem technologii zmianie uległ również sposób tworzenia wkładów opartych na sprężynach. Najstarsze i zarazem najniższej jakości są materace bonellowe, w których połączone ze sobą spiralne sprężyny tworzą powierzchnię o jednakowej elastyczności w każdym punkcie, przez co nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia poszczególnym częścią ciała. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są materace kieszeniowe i z wkładem typu multipocket. W materacach tych każda sprężynka umieszczona została w osobnej kieszonce/woreczku, dzięki czemu indywidualnie reagują na nacisk, zapewniając stabilne podparcie każdej części ciała. W połączeniu z jednym z materiałów piankowych tworzą powierzchnię spania zapewniającą zdrowe podparcie dla kręgosłupa, jak również odprężenie dla mięśni.

Czy nowoczesne wypełnienie piankowe?

Pianki poliuretanowe, materiały wysokoelastyczne, pianki termoelastyczne, lateksowe, jak i wiele innych materiałów wykorzystywanych jest obecnie w produkcji materacy. W zależności o rodzaju pianki różnią się one gęstością, strukturą, jak również właściwościami. Dostępne są materace wykonane w całości z jednego bloku pianki, jak również wkłady z kombinacji z kilku warstw różnego rodzaju pianek. Materace piankowe zyskują coraz większą popularnością wśród klientów. Tworzą doskonałą powierzchnię spania, stabilnie podpierającą ciało na całej długości przy zachowaniu wysokiego komfortu snu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że materac piankowy jest lepszy od sprężynowego i odwrotnie. Wybór materaca to bardzo indywidualna kwestia, którą warunkuje nasza budowa ciała, waga i wzrost oraz własne upodobania. Źle dobrany materac w dłuższej perspektywie może przyczynić się do powstania lub pogłębienia wielu schorzeń wpływających na dyskomfort podczas codziennych obowiązków. Warto przed zakupem skorzystać z porad specjalistów, którzy z pewnością pomogą wybrać materac spełniający nasze oczekiwania!