Jak wiadomo na rynku dostępny jest wiele przeróżnych poduszek do spania. Możemy je podzielić ze względu na kształt, wielkość czy materiał, z jakiego są wykonane. Dlatego często mamy dylemat, na jaką się zdecydować. Wiele modeli ma bardzo zbliżone właściwości, co jest powodem naszego niezdecydowania. Zatem jaką poduszkę wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki?

Zacznijmy od warunków, jakie musi spełniać, abyśmy mogli czuć się wypoczęci oraz pełni energii następnego poranka. Przede wszystkim poduszka powinna prawidłowo podpierać odcinek szyjny. Jest to szczególnie ważne, aby uchronić się przed bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kolejno pod uwagę warto wziąć pozycję, w której często śpimy oraz rodzaj wypełnienia poduszki. Zatem w przypadku osób zmagających się z alergią, poduszka musi spełniać kryteria antyalergiczne. Wówczas zapobiegniemy zbędnemu kichaniu, smarkaniu lub – co gorsza – wysypce skórnej. Jednak przede wszystkim musi być wygodna i odpowiednio elastyczna.

Jaki kształt poduszki do spania?

Na początek musimy zastanowić się, czy preferujemy tradycyjny kształt poduszki, czy też taki, który będzie anatomiczny, czyli zapewni dopasowanie do górnych partii ciała, czyli głowy, szyi i ramion. Ten drugi typ jest polecany w przypadku, kiedy przybieramy pozycję spania na boku lub plecach. Zatem dla osób śpiących na plecach zalecane są wyższe, średnio miękkie poduszki o anatomicznym kształcie. Z kolei dla pozycji bocznej dobrze sprawdzą się modele wyższe również anatomiczne, lecz o zwiększonej twardości. Z kolei klasyczny model idealnie sprawdzi się, kiedy często zmieniamy pozycję snu oraz u osób śpiących na brzuchu. Tutaj idealnym wyborem będzie poduszka miękka o elastycznym wypełnieniu oraz mająca średnią wysokość.

Jakie wypełnienie poduszki?

Jeśli chodzi o wypełnienie to mamy do dyspozycji poduszki ze wsadem naturalnym i syntetycznym oraz poduszki specjalistyczne. Pierwsze z nich cechuje wypełnienie pierzem lub puchem. Poduszki puchowe są przyjazne w dotyku, sprężyste i dają możliwość łatwego formowania wnętrza. Polecane dla osób śpiących w każdej pozycji. Z kolei poduszki, których struktura jest wykonana z włókien syntetycznych, są odpowiednie przede wszystkim dla alergików. Jej dodatkowe właściwości sprawiają, że bez problemu można prać ją w pralce według zasad wyznaczonych na metce. Ostatni rodzaj poduszek, czyli specjalistyczne to modele, których wypełnienie stanowi pianka bądź lateks. Zapewniają maksymalne podparcie odcinka szyjnego, są bardziej zbite, a co najważniejsze – pod wpływem temperatury ciała idealnie dopasowują się do kształtów głowy. Szczególnie sprawdza się u osób śpiących na boku.

Jak widzimy każda z poduszek, ma odmienne właściwości i przeznaczenie. Zatem przeanalizujmy wyżej wymienione aspekty i wybierzmy odpowiednią dla nas poduszkę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania i zapewni nam odpowiednie podparcie podczas snu.